Канспект інтэгрыраванага занятка "Развіццё маўлення і культура маўленчых зносін - канструяванне і дзіцячы дызайн"
Выхавацель дашкольнай адукацыі вышэйшай катэгорыі Ломжа Т.М.
“ПЕРАЛЁТНЫЯ ПТУШКІ”
сярэдняя група
Мэта:
1.Разшырыць ўяўленне дзяцей аб пералётных птушак, іх ладзе жыцця і знешнім выглядзе.
2. Даставіць дзецям задавальненне і радасць, выклікаць яркія эмоцыі і добры настрой
3. Развіваям мысленне, памяць, уяуленне, слыхавую і зрокавуюўвагу, мову, дробную маторыку рук.
4. Выхоуваем добрыя, беражлівыя адносіны да птушак, як да сяброў.
5. Даставіць дзецям задавальненне і радасць, выклікаць яркія эмоцыі і добры настрой.
Папярэдняя праца:
Гутарка пра птушак; разглядванне ілюстрацый; чытанне апавяданняў, казак, загадак пра птушак; пальчыкавыя гульні; рухомыя гульні: «Птушкалоў», «Птушкі, гнязда, птушаняты»;дыдактычныя гульні.
Матэрыял да заняткаў:
Гукавая паштоўка, карцінкі з выявай пералётных птушак і іх сілуэты, магнітная дошка,малюнкі з гнёздамі, мячык, нарэзаныя ніткі, вялікі таніраваны ліст паперы, абручы, шапачкі птушак.
Ход занятка
Арганізацыйны момант
Адзін да аднаго тварам павярнуліся, ўсміхнуліся,
Руку правую падалі, руку левую падалі.
І адзін аднаго абнялі.
Адышлі і пакланіліся.
Выхавацель: Вы гатовыя займацца?
Дзеці: Усе гатовыя займацца. Будзем вельмі мы старацца!
Выхавацель:Дзеці сёння раніцай да нас прыйшла гукавая паштоўка. Цікава, што там! А вам цікава? Паслухаем яе.
(звукавая паштоўка)
( «Карр-Карр! Бяда-бяда! Птушкі не вярнуліся з цёплых краёў. Злая ведзьма іх зачаравала. Я вырашыла звярнуцца па дапамогу да вас, у дзіцячы сад. Бо лепшага сябра, чым вы, для птушачак не знайсці. Дзеці, дапамажыце, калі ласка, расчаруйце птушак! )
Выхавацель:Ад каго прыйшла паштоўка? Асоба ўсім вядомая, яна крыкунья мясцовая (варона). Вой, вой і сапраўды бяда! Дапаможам расчараваць птушак? Я думаю, што нашы веды і ўменні нам дапамогуць.
Пытанні выхавацеля
1. Як называюць птушак, якія на зіму ляцяць у вырай? (Пералётныя)
2. А птушак, якія застаюцца з намі? (Зімуюць)
3. У які час года птушак больш? (Летам) Чаму? (І зімуючыя, і пералётныя)
4. Якіх птушак зачаравала ведзьма, хто не вярнуўся з поўдня? (Пералётныя)
- У які час года яны вяртаюцца? (Вясной)
Выхавацель:Дзеці,а давайце паспрабуем птушак заклічкай паклікаць.
Жаваронкі-жавароначкі,
Перапёлкі-перапёлачкі.
Прыляціце да нас,
Прынясіце нам
Вясну цёплую.
Выхавацель: Нічога не атрымліваецца, не вяртаюцца птушкі, не чуваць іх галасоў. Што рабіць і не ведаю.
( Гучыць музыка. З'яўляецца вучоная птушка, махае крыламі, у руцэ – партфель)
Вучоная птушка:Добры дзень дзеці! Я чула пра вашу бяду і магу вам дапамагчы. – Выхавацель:Хто вы такая? –
Вучоная птушка: Я прафесар птушыных навук. Выхоўваю дзіцянят птушак у птушынай школе. Дарэчы, а вы ведаеце як называюць дзіцянятаў птушак? –
Дзеці:Птушаняты.
Вучоная птушка:Так, малайчынкі. Калі я даведалася, што злая вядзьма іх зачаравала, тады я паспяшалася да вас на дапамогу. Калі вы выканаеце мае заданні, то птушкі прыляцяць з выраю і заспяваюць. Вы згодныя прайсці такое выпрабаванне?
Дзеці: Згодны.
(вучоная птушка дае выхавацелю першае заданне)
Гульня з мячом «Злаві і назаві»
( Выхавальнік кідае мяч дзіцяці, той вяртае мяч і называе пералётную птушку.)
Выхавацель: Вучоная птушка справіліся мы з заданнем.
Вучоная птушка:Так, справіліся.
2 заданне “Хто лішні”
Выхавацель: Злая ведзьма пераблытала ўсіх птушак. Нам патрэбна знайсці пералётных птушак.
( на 2-х сталах раскладзены малюнкі птушак, дзеці падыходзяць і выбіраюць птушак, застаюцца на сталах зімуючыя птушкі, дзеці тлумачаць чаму)
3 заданне “Завучы чыстагаворку”
Выхавацель: Белы бусел баіў байку беламу зайку”
4 заданне “Хто які?”
Выхавацель: Калі ў бусла доўгі клюў. Бусел які? - Доўгаклювы.
У Бусла чырвоная дзюба - чырвонадзюбы.
У Грача чорныя вочы - чарнавокі.
У Лебедзя доўгая шыя - даўгашыі.
У жураўля шырокія крылы - шырокакрылы.
У чаплі доўгія ногі - даўганогая.
. 5 заданне “Гульня “Птушкі, гнязда, птушаняты”.
(Атрыбуты для гульні: шапачкі птушак, 3 абруча. Па камандзе «Птушкі» дзеці рухаюцца на носочках пад музыку, узмахваючы рукамі. Па камандзе "Гнёзды" - збіраюцца ў круг, узяўшыся за рукі. Па камандзе «Птушаняты» - знаходзяць свой абруч, прысаджваюцца і па просьбе выхавацеля пераймаюць голас патрэбнай птушкі. (Зязюля: ку-ку, качка: кра-кра, грак: Кракаў-Кракаў, ластаўка: фьють-фьють, журавель: курлы-курлы, гусь: га-га.)
6 заданне “ Якія ведаеце прыказкі аб птушках”.
Салавей з варонай у адным лесе жывуць, ды па рознаму песни пяюць.
Усяка птушка сваё гняздо хваліць.
Здаровае дрэва дзяцел не лечыць.
Адная ластаўка вясны не робіць.
Птушка не сее, не жне, а сыта жыве.
7 заданне “Здагадайся, што за птушка”
(па схемам)
«Грак - вялікая чорная птушка з магутным белым дзюбай. Хвост кароткі, падобны на лапатку, сілкуецца тоўстымі касматымі гусеніцамі. Будуе гняздо з галінак высока на дрэвах. Грак - пералётная птушка. »
« Ластаўка - невялікая птушка. Спіна - чорная, а грудка ружовая з белым. Дзюба вельмі маленькі, а хвост доўгі, раздвоены. Ластаўкі ловяць на лёце мошак, камароў. Будуюць свае гнёзды з гліны і трава пад стрэхамі дамоў. Ластаўка - пералётная птушка. »
« Шпак - птушка сярэдняга памеру з пер'ем чорнага колеру з фіялетавым адценнем. Дзюба маленькая, вострая. Сілкуецца чарвякамі, гусеніцамі. Гняздуецца або ў старых дуплах, або ў шпакоўні. Шпак - пералётная птушка. »
« Жаваранак - маленькая птушка з тонкімі высокімі ножкамі. Апярэнне карычневае, жоўтае. Дзякуючы яму птушка непрыкметная сярод жмуткоў леташняй травы. Гняздом служыць звычайная ямка ў зямлі сярод травы. Сілкуецца дробнымі казуркамі. Жаўрук - пералётная птушка. »
« Бусел - буйная птушка з вялікім чырвоным дзюбай і доўгімі нагамі. Афарбоўка бела-чорная. Сілкуецца дробнымі грызунамі. Гняздо будуе на даху, на вяршыні высокага дрэва побач з чалавечым жыллём. Бусел - пералётная птушка. »
« Дзікая качка - вялікая вадаплаўная птушка. Дзюба ў качкі шырокая, як грабянец, а лапкі з перапонкамі. Апярэнне пярэстае, у качара ярчэй. Ежу шукае ў вадзе і прыбярэжнай ціне. Гняздо будуе каля вады. Качка - пералётная птушка.
Вучоная птушка: І вось, апошняе заданне, калі справіцесь, то расчаруеця птушак і яны прыляцяць да нас і мы пачуем іх галасы.
7 заданне “Знайдзі птушкі гняздо”
( у кожнага дзіцяці птушка, ім патрэбна на магнітнай дошцы знайсці патрэбнае гняздо)
Выхавацель: Вой, дзеці, буслінага гнязда тут няма. Нажаль мы не зможам расчараваць птушак. Ой, а давайце мы самі яму зробім гняздо.
(дзеці выкладваюць гняздо з нітак, прылятая бусел і селіцца ў гняздо).
Вучоная птушка: Малайчынкі, вы выканалі ўсе заданні. Заплюшчыце вочы і адбудзецца цуда.
(звучаць галасы птушак)
Вучоная птушка:Дзякуй вам дзеці! Вось, птушкі вярнуліся, мы атрымалі перамогу над вядзьмарствам злой ведзьмы.( уручая медалі кожнаму дзіцяці) Болей я вам не патрэбена. Да сустрэчы. (улятае)
Выхавацель: Дзеці, а якую карысць прыносяць птушкі людзям. Вось, уявіце сабе, што сення добрую справу мы зрабілі не толькі для сябе, але і для ўсіх людзей. Давайце ўсе разам папросім людзей берагчы птушак. –Беражыце птушак!!! Малайчынкі! Сапраўдныя героі. Дзякуй вам за дапамогу.