Размер шрифта
A- A+
Межбуквенное растояние
Цвет сайта
A A A A
Изоображения
Дополнительно

Методическая копилка

Канспект інтэгрыраванага занятка "Развіццё маўлення і культура маўленчых зносін - канструяванне і дзіцячы дызайн"  

 Выхавацель дашкольнай адукацыі вышэйшай катэгорыі Ломжа Т.М.

“ПЕРАЛЁТНЫЯ ПТУШКІ”

сярэдняя група

 

       Мэта:

1.Разшырыць ўяўленне дзяцей аб пералётных птушак, іх ладзе жыцця і знешнім выглядзе. 

2. Даставіць дзецям задавальненне і радасць, выклікаць яркія эмоцыі і добры настрой

3. Развіваям мысленне, памяць, уяуленне, слыхавую і зрокавуюўвагу, мову, дробную маторыку рук. 

 4. Выхоуваем добрыя, беражлівыя адносіны да птушак, як да сяброў.

5. Даставіць дзецям задавальненне і радасць, выклікаць яркія эмоцыі і добры настрой. 

                                Папярэдняя праца:

Гутарка пра птушак; разглядванне  ілюстрацый; чытанне апавяданняў, казак, загадак пра птушак; пальчыкавыя гульні; рухомыя гульні: «Птушкалоў», «Птушкі, гнязда, птушаняты»;дыдактычныя гульні.

                                  Матэрыял да заняткаў:

 Гукавая паштоўка, карцінкі з выявай пералётных птушак і іх сілуэты, магнітная дошка,малюнкі з гнёздамі, мячык, нарэзаныя ніткі, вялікі таніраваны ліст паперы, абручы, шапачкі птушак.

 

                                                 Ход занятка

                                   Арганізацыйны момант

                      Адзін да аднаго тварам павярнуліся, ўсміхнуліся,

                      Руку правую падалі, руку левую падалі.

                      І адзін аднаго  абнялі.

                      Адышлі і пакланіліся.

 Выхавацель: Вы гатовыя займацца?

  Дзеці: Усе гатовыя займацца. Будзем вельмі мы старацца!

Выхавацель:Дзеці сёння раніцай да нас прыйшла гукавая паштоўка. Цікава, што там! А вам цікава?  Паслухаем яе.

                                          (звукавая паштоўка)

( «Карр-Карр! Бяда-бяда! Птушкі не вярнуліся з цёплых краёў. Злая ведзьма іх зачаравала. Я вырашыла звярнуцца па дапамогу да вас, у дзіцячы сад. Бо лепшага сябра, чым вы, для птушачак не знайсці. Дзеці, дапамажыце, калі ласка, расчаруйце птушак! )

Выхавацель:Ад каго прыйшла паштоўка? Асоба ўсім вядомая, яна крыкунья мясцовая (варона). Вой, вой і сапраўды бяда! Дапаможам расчараваць птушак? Я думаю, што нашы веды і ўменні нам дапамогуць.

                                         Пытанні выхавацеля

1. Як называюць птушак, якія на зіму ляцяць у вырай? (Пералётныя)

2.  А птушак, якія застаюцца з намі? (Зімуюць)

3. У які час года птушак больш? (Летам) Чаму? (І зімуючыя, і пералётныя)

4. Якіх птушак зачаравала ведзьма, хто не вярнуўся з поўдня? (Пералётныя)

  1. У які час года яны вяртаюцца? (Вясной)

Выхавацель:Дзеці,а давайце паспрабуем птушак заклічкай паклікаць.

                         Жаваронкі-жавароначкі,

                         Перапёлкі-перапёлачкі.

                         Прыляціце да нас,

                         Прынясіце нам

                         Вясну цёплую.

 Выхавацель: Нічога не атрымліваецца, не вяртаюцца птушкі, не чуваць іх галасоў. Што рабіць і не ведаю.

           ( Гучыць музыка. З'яўляецца вучоная птушка, махае крыламі, у руцэ –                            партфель)

Вучоная птушка:Добры дзень дзеці! Я чула пра вашу бяду і магу вам дапамагчы. – Выхавацель:Хто вы такая? –

Вучоная птушка: Я прафесар птушыных навук. Выхоўваю дзіцянят птушак у птушынай школе. Дарэчы, а вы ведаеце як называюць дзіцянятаў птушак? –

 Дзеці:Птушаняты.

Вучоная птушка:Так, малайчынкі. Калі я даведалася, што злая вядзьма іх зачаравала, тады я паспяшалася да вас на дапамогу. Калі вы выканаеце мае заданні, то птушкі прыляцяць з выраю і заспяваюць. Вы згодныя прайсці такое выпрабаванне?

Дзеці: Згодны.

                     (вучоная птушка дае выхавацелю першае заданне)

                               Гульня з мячом «Злаві і назаві»

( Выхавальнік кідае мяч дзіцяці, той вяртае мяч і называе пералётную птушку.)

Выхавацель: Вучоная птушка справіліся мы з заданнем.

Вучоная птушка:Так, справіліся.

                               2 заданне “Хто лішні”  

Выхавацель: Злая ведзьма пераблытала ўсіх птушак. Нам патрэбна знайсці пералётных птушак.                                

  ( на 2-х сталах раскладзены малюнкі птушак, дзеці падыходзяць і выбіраюць птушак, застаюцца на сталах зімуючыя птушкі, дзеці тлумачаць чаму)

                                3 заданне “Завучы чыстагаворку”

Выхавацель: Белы бусел баіў байку беламу зайку”

                                4 заданне “Хто які?”

Выхавацель: Калі ў бусла доўгі клюў. Бусел які? - Доўгаклювы. 

У Бусла чырвоная  дзюба - чырвонадзюбы. 

У Грача чорныя вочы - чарнавокі. 

У Лебедзя доўгая шыя - даўгашыі. 

У жураўля шырокія крылы - шырокакрылы. 

У чаплі доўгія ногі - даўганогая. 

.                                5 заданне “Гульня Птушкі, гнязда, птушаняты”.

(Атрыбуты для гульні: шапачкі птушак, 3 абруча. Па камандзе «Птушкі» дзеці  рухаюцца на носочках пад музыку, узмахваючы рукамі. Па камандзе "Гнёзды" - збіраюцца ў круг, узяўшыся за рукі. Па камандзе «Птушаняты» - знаходзяць свой абруч, прысаджваюцца і па просьбе выхавацеля пераймаюць голас патрэбнай птушкі. (Зязюля: ку-ку, качка: кра-кра, грак: Кракаў-Кракаў, ластаўка: фьють-фьють, журавель: курлы-курлы, гусь: га-га.)

                                    6 заданне “ Якія ведаеце прыказкі аб птушках”.

Салавей з варонай у адным лесе жывуць, ды па рознаму песни пяюць.

Усяка птушка сваё гняздо хваліць.

Здаровае дрэва дзяцел не лечыць.

Адная ластаўка вясны не робіць.

Птушка не сее, не жне, а сыта жыве.

                          7 заданне “Здагадайся, што за птушка”

                                                     (па схемам)

«Грак - вялікая чорная птушка з магутным белым дзюбай. Хвост кароткі, падобны на лапатку, сілкуецца тоўстымі касматымі гусеніцамі. Будуе гняздо з галінак высока на дрэвах. Грак - пералётная птушка. »

« Ластаўка - невялікая птушка. Спіна - чорная, а грудка ружовая з белым. Дзюба вельмі маленькі, а хвост доўгі, раздвоены. Ластаўкі ловяць на лёце мошак, камароў. Будуюць свае гнёзды з гліны і трава пад стрэхамі дамоў. Ластаўка - пералётная птушка. »

« Шпак - птушка сярэдняга памеру з пер'ем чорнага колеру з фіялетавым адценнем. Дзюба маленькая, вострая. Сілкуецца чарвякамі, гусеніцамі. Гняздуецца або ў старых дуплах, або ў шпакоўні. Шпак - пералётная птушка. »

« Жаваранак - маленькая птушка з тонкімі высокімі ножкамі. Апярэнне карычневае, жоўтае. Дзякуючы яму птушка непрыкметная сярод жмуткоў леташняй травы. Гняздом служыць звычайная ямка ў зямлі сярод травы. Сілкуецца дробнымі казуркамі. Жаўрук - пералётная птушка. »

« Бусел - буйная птушка з вялікім чырвоным дзюбай і доўгімі нагамі. Афарбоўка бела-чорная. Сілкуецца дробнымі грызунамі. Гняздо будуе на даху, на вяршыні высокага дрэва побач з чалавечым жыллём. Бусел - пералётная птушка. »

« Дзікая качка - вялікая вадаплаўная птушка. Дзюба ў качкі шырокая, як грабянец, а лапкі з перапонкамі. Апярэнне пярэстае, у качара ярчэй. Ежу шукае ў вадзе і прыбярэжнай ціне. Гняздо будуе каля вады. Качка - пералётная птушка.

Вучоная птушка: І вось, апошняе заданне, калі справіцесь, то расчаруеця птушак і яны прыляцяць да нас і мы пачуем іх галасы.

                       7 заданне “Знайдзі птушкі гняздо”

 ( у кожнага дзіцяці птушка, ім патрэбна на магнітнай дошцы знайсці патрэбнае гняздо)

Выхавацель: Вой, дзеці, буслінага гнязда тут няма. Нажаль мы не зможам расчараваць птушак. Ой, а давайце мы самі яму зробім гняздо.

(дзеці выкладваюць гняздо з нітак,  прылятая бусел і селіцца ў гняздо).

Вучоная птушка: Малайчынкі, вы выканалі ўсе заданні. Заплюшчыце вочы і адбудзецца цуда.

                                 (звучаць галасы птушак)

Вучоная птушка:Дзякуй вам дзеці!  Вось, птушкі вярнуліся, мы атрымалі перамогу над вядзьмарствам злой ведзьмы.( уручая медалі кожнаму дзіцяці) Болей я вам не патрэбена. Да сустрэчы. (улятае)

Выхавацель: Дзеці, а якую карысць прыносяць птушкі людзям. Вось, уявіце сабе, што сення добрую справу мы зрабілі не толькі для сябе, але і для ўсіх людзей. Давайце ўсе разам папросім людзей берагчы птушак. –Беражыце птушак!!! Малайчынкі! Сапраўдныя героі. Дзякуй вам за дапамогу.

Разделы сайта